Podatki in pravilno ravnanje z njimi postajajo vse bolj pomemben del ne samo marketinga, temveč poslovanja podjetja na splošno. Tokrat smo se dotaknili finančnih podatkov –teme, ki je še kako pomembna za uspešno delovanje marketinških oddelkov, predvsem pa pri komunikaciji na relaciji marketing – vodstvo podjetja. »Obstaja razkorak med razumevanjem dodane vrednosti marketinških aktivnosti s strani marketingašev in vodstva. Do tega prihaja predvsem zato, ker ne govorijo skupnega jezika. Marketinške strokovnjake pogosto zanimajo »fizični« rezultati (število obiskov na kanalih, povečanje prodaje izdelkov ipd.), redko pa se postavijo v vlogo ocenjevalca finančnih vplivov marketinških aktivnosti, kar od vseh podatkov vodstvo najbolj zanima,« poudarja Lovro Gruden, vodja svetovalnih projektov v podjetju Indigo Consulting.
Lovro Gruden nas bo na septembrskem izobraževanju Marketing TOPX popeljal skozi svet finančnih podatkov in ga predstavil na čim bolj uporaben način: "Marketingaši na svet financ posredno vplivajo s svojimi aktivnostmi, a ne moremo pričakovati, da bodo kar naenkrat osvojili vse bistvene elemente financ. Lahko pa postopoma razložimo, zakaj so ti elementi pomembni in da za njihove potrebe pogosto sploh ni potrebno poznati kompleksnih finančnih izračunov."
Obstaja razkorak med razumevanjem dodane vrednosti marketinških aktivnosti s strani marketingašev in vodstva. -Lovro Gruden (Indigo Consulting)
"Finančni izkazi so sami po sebi sestavljeni iz podatkov, torej finančnih podatkov. Gre za številke, ki morajo biti ustrezno strukturirane in povezane med seboj, da lahko z njimi dosežemo dodano informativno vrednost, ki pomaga pri odločitvah. To je »data-driven« pristop k odločanju," razlaga Lovro Gruden. Naloga marketingašev je, da ugotovijo, kateri finančni podatki so za delovanje marketinških oddelkov pomembni, razumeti pa morajo tudi, za kateri del finančnih izkazov vodstvo podjetja meni, da je zanje odgovoren marketing.
Finančni podatki so tako vsekakor pomemben del poslovnega vsakdana in s tem posledično tudi marketinškega delovanja. Ker pa se marketingaši lahko zapletemo pri razumevanju nekaterih segmentov finančnega delovanja podjetij, nemalokrat potrebujemo pomoč ostalih oddelkov v podjetju.
Lovro Gruden je prepričan, da odgovor ni enoznačen: "Odvisno od podjetja in s čim se ukvarja ter njegove velikosti. Večja podjetja imajo recimo dobro razvite kontrolne funkcije, ki pogosto skrbijo za spremljanje finančne učinkovitosti določenih aktivnosti podjetja in tesno sodelujejo z drugimi oddelki, kar pa v Sloveniji ni stalna praksa. Prepogosto so oddelki med seboj popolnoma silosno ločeni in komunikacija poteka vertikalno med vodstvom in posameznim oddelkom, redko pa horizontalno, torej med različnimi oddelki, ki so na podobnem nivoju."
Prepogosto so oddelki med seboj popolnoma silosno ločeni in komunikacija poteka vertikalno med vodstvom in posameznim oddelkom. -Lovro Gruden
Zagotovo pri marketinških analizah, ki morajo analizirati tudi finančni del in se podrobno ukvarjati s finančnimi podatki.
"Spet odvisno od podjetja, vsekakor pa je potrebno imeti dobro metodologijo alokacije stroškov in prihodkov na produkt ali storitev. Na ta način podjetje razume, koliko točno zasluži s prodajo točno določenih proizvodov glede na vse investicije in stroške. Če tega nima, jim ostane samo bilanca stanja in poslovni izid, ta pa marketingašem pri njihovem vsakdanjem delu ne pomagata," zaključuje naš tokratni sogovornik.
Samo bilanca stanja in poslovni izid marketingašem pri njihovem vsakdanjem delu ne pomagata. -Lovro Gruden (Indigo Consulting)
Z Lovrom Grudnom (Indigo Consulting) smo se pogovarjali pred septembrskim Marketing TOPX-om: Razumevanje finančnih podatkov in uporaba za boljše odločanje. Na dogodek se lahko prijavite TUKAJ.